Simya ve John Dee

EPSON scanner image

Simya bilimi, günümüzde çok az bilinen bir bilim olduğu kadar tanımının da ortaçağ büyücülüğünü, cadıları ya da doğa üstü olayları çağrıştırıyor olması, topluma verilen bilgi akışının kontrolünden kaynaklandığını düşünüyorum. Bugünü anlamak için önce geçmişi anlamanın gerekliliğinin çok önemli olduğunu görmekteyim.

Nasıl ki geçmişte tüm yükselmiş medeniyetlerde toplumlara verilen bilgi arzı ikiye ayrılıyor idiyse bugün de durum bundan farklı değildir. Bu iki çeşit bilgiye ezoterik ve ekzoterik bilgi denmektedir. Ekzoterik bilgi, toplumun %98 ya da 99’una verilen, kitlelerin kontrolünü sağlamaya yönelik, öğrenilmesinde sakınca görülmeyen ya da gizli olmayan bilgiye verilen isimdir. Ezoterik bilgi ise her zaman çok limitli bir sınıfa verilen bilgi olmuştur. Kimi zaman alt jenerasyonlara aktarılmış kimi zaman da seçilmiş insanlara verilmiştir. Bu gizli bilgi daha yüksek bilimleri ve hakikatleri içermektedir. Tabi ki hangi ezoterik bilginin ne derece manipülasyona uğrayıp uğramadığı, ne için kullanıldığı veya onun da üzerinde daha da sisli bir bilgi seviyesinin ya da farkındalığın olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu olabilir.

Simya bilimi de ezoterik bir bilimdir. Ve belki de dünya üzerindeki en gizli bilimlerin başında gelmektedir. Günümüzde bu bilime tümüyle haiz insanların dünya nüfusunun %0.000001’inden azını oluşturduklarını düşünmekteyim. Tarihte simya bilimi zaman zaman kaybolmuş ve zaman zaman da yeniden keşfedilmiştir.

Simya bilimi temel olarak 3 konuya odaklanır.
1. Kişisel dönüşüm
2. Maddesel dönüşüm
3. Toplumun dönüşümü

Bu maddelerin her birini tam olarak kavramaya kitaplar devirmek bile yeterli gelmeyebilir. Özellikle günümüzde neredeyse bir mitolojiye dönüşmüş olan maddesel dönüşüm ile ilgili bilimin, geçmişte dünyanın bugünkü tarihinin oluşmasında fazlasıyla etkili olduğunu düşünmekteyim.

Daha da ilginci, dünya tarihindeki tüm devrimler simyacılar tarafından başlatılmıştır. Simyanın, modern insanın günümüzdeki halini almasında yadsınamaz bir yeri vardır. Dün nasılsa bugün de dünya, bilinenden çok farklı bir boyutta, popüler bilimin ve bilgi arzının bilinçli olarak dışında bırakılan teknikler ile kontrol edilmektedir.

Dünyanın en ünlü simyacılarından bir tanesi, belki de en onemlisi olarak görülmekte olan Dr. John Dee (1527 – 1608) bu alanda en çok karşımıza çıkan ustalardan biridir. John Dee dışında tarihte önemli rol oynamış birçok simyacı bulunmaktadır. Fakat simyacılar kadar simyanın konusu da tek bir makaleye sığmayacak kadar kapsamlı olduğu için simya konusuna temel bir giriş yapıp, John Dee’den biraz bahsetmek isterim sizlere.

Dr John Dee ile ilgili önemli detaylardan bazıları:

  • Kraliçe Elizabeth’in baş danışmanı, 007(!) nolu MI6 ajanı ve gizli servislerin kurucusu, matematikçi, astronom, astrolog, okült felsefeci.
  • O zamanın Einstein’i kabul ediliyor.
  • Londra’da, tüm Avrupa’nın en büyük kütüphanesine sahipti.
  • Hayatının önemli bir kısmını, simya ve hermetik felsefe ile ilgili çalışmalara adamıştır.
  • Hermetik devrimi başlatan simyacı Edward Kelly ile beraber Prag’da kayıtlı tarihin en önemli simya çalışmalarını yürütmüştür.
  • Tarihte kayda geçen en saf altın (99.9999999) Londra’da aynı döneme denk gelmektedir.
  • Shakespeare ile doğrudan ve çok yönden bağlantılıdır.
  • Modern batı biliminin yaratıcısıdır.

İngiltere gibi yüzölçümü küçük, iklimi elverişli olmayan, kuzey kutbuna yakın bir ada ülkesinin tarih boyunca savaşlarla üstüste yıpranıp 17. yüzyıldan itibaren tüm dünyaya hükmedecek noktaya gelmesi ve güneşin batmadığı bir ülkeye dönüşmesi ile de doğrudan bir bağlantısı acaba olabilir mi dersiniz?

Simya konulu facebook grubumuzu takip etmek isterseniz: Simya / Alchemy

2018 İzmir, Simya ve Kutsal Geometri Konferansını sunmaktan mutluluk duyarız.

31 Mayıs ve 4 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılacak olan konferansta 5 gün boyunca dünyaca ünlü eğitmenler eşliğinde simyanın ve kutsal geometrinin birleştirici gücünü öğrenmeye, deneyimlemeye ve yaymaya davet ediyoruz sizleri..

Tufan Güven’in organize ettiği ve Yeni Hayat Gelişim Merkezi işbirliği ile düzenlediğimiz konferansta, simyasal geleneğin felsefi, tarihi, teorik, pratik ve ritüelistik yönlerini uygulamalı olarak derinlemesine keşfedeceğiz. Hermetik Mistisizmin tarihini, modern kimyanın, şifalı bitki biliminin ve tıbbın yaratıcılarının kullandıkları teknikleri öğreneceğiz. Bu beş günlük konferans, Vedik, Taocu ve Batı Hermetik Gelenekleri de dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki simya öğretilerini kullanarak hem içsel hem de dışsal simyaya derinlemesine bir bakış açısı sağlayacaktır.

Uygulamalı simya konusunda dünyanın en iyi hocalarından biri olan Aurelius Electrum (Paul),  konferans boyunca, kuracağımız uygulamalı simya laboratuvarında bize geleneksel yoldan bitki özleriyle (yaşam güçlerini çıkararak), ilaç hazırlamayı öğretecek.

Aynı zamanda kutsal geometri ve simyanın derin bağlantılarına bakıp, modern dünyanın kullandığı teknolojilerdeki karşılıklarını göreceğiz. Çalışmamız içerisinde, fraktal alan biliminin kullanıldığı en ileri teknolojileri, mucitlerinden duyacağız. Türkiye’de ilk kez tanıtımı yapılacak olan Theraphi plazma şifa cihazını da konferans boyunca ücretsiz deneyimleme imkanı bulacaksınız.

Konferansın son gününü opsiyonel bir Efes Turu ile taçlandıracağız. Efes’e daha önce gitmiş olabilirsiniz fakat bu tur kaçırmak istemeyeceğiniz bir tur olacaktır. Simya hocalarımızın kendi ağzından Meryem Ana’nın evinde, Artemis Tapınağında ve daha birçok önemli noktada sadece simyasal bilgileri almayacağız ayrıca hayatınızda (çok büyük ihtimalle) ilk kez deneyimleyeceğiniz bir sürpriz de (John Dee ve Edward Kelley’nin geliştirdiği, Vincent Bridges ve Alaerian’nın tekrar keşfettikleri Enokyan teknolojisi) sizleri Efes’de bekliyor olacak. Bu sürpriz, ritüelistik simya konusunda dünya lideri olan Alaerian (Alan) tarafından bizlere sunulacak.

Türkiye’de ilk kez biraraya gelecek olan dünyaca ünlü hocalarla yeniden hermetik sanatları keşfedeceğimiz bu etkinliği kaçırmamanızı öneririz.

Etkinlik resmi

Reklamlar

Nisan 7, 2016 tarihinde Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 3 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: